The Book of Shaders by Patricio Gonzalez Vivo & Jen Lowe

Bahasa Indonesia - Tiếng Việt - 日本語 - 中文版 - 한국어 - Español - Portugues - Français - Italiano - Deutsch - Русский - Polski - English


Jak uruchomić przykłady na Raspberry Pi?

Jeszcze kilka lat temu założenie, że każdy ma komputer z procesorem graficznym było dalekie od prawdy. Teraz większość komputerów ma GPU, ale to wciąż wysoka poprzeczka.

Dzięki Fundacji Raspberry Pi nowy typ małych i tanich komputerów nowej generacji (około 35 dolarów za sztukę) trafił do sal lekcyjnych. Co ważniejsze dla celów tej książki, Raspberry Pi jest wyposażone w przyzwoity procesor graficzny Broadcom, do którego można uzyskać dostęp bezpośrednio z konsoli. Stworzyłem elastyczne narzędzie do kodowania GLSL na żywo o nazwie glslViewer, które uruchamia wszystkie przykłady zawarte w tej książce. Program ten automatycznie się odswieża, gdy użytkownik zapisze zmiany w swoim kodzie. Co to oznacza? Możesz edytować shader i za każdym razem, gdy go zapiszesz, shader zostanie ponownie skompilowany i wyrenderowany za Ciebie.

Robiąc lokalną kopię repozytorium tej książki (zobacz poprzedni rozdział) i mając zainstalowany glslViewer, użytkownicy mogą uruchamiać przykłady za pomocą glslviewer. Dodając flagę -l mogą oni renderować przykład w rogu ekranu, podczas gdy modyfikują go za pomocą dowolnego edytora tekstu (jak nano, pico, vi, vim lub emacs). Działa to również przy połączeniu przez ssh/sftp.

Aby zainstalować i skonfigurować to wszystko na Raspberry Pi, po zainstalowaniu Raspbian (dystrybucja Linuksa oparta na Debianie, stworzona dla Raspberry Pi) i zalogowaniu się, wpisz następujące polecenia:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install git-core glslviewer
cd ~
git clone https://github.com/patriciogonzalezvivo/thebookofshaders.git
cd thebookofshaders